Co je Ajurvéda

Ajurvéda (v překladu věda života) patří k nejstarším léčebným metodám na světě..
Cílem ajurvédy je udržovat zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení a životního stylu. Existuje ovšem hodně faktorů, které mohou narušovat naši přirozenou rovnováhu, například strava, emoce, fyzické a psychické stresy a podobně. Pokud si uvědomíme a pochopíme to, co nás ohrožuje, můžeme to aspoň omezit tak, aby naše rovnováha byla opět obnovena.

Ajurvéda má 3 základní principy- váta, pitta a kapha. Všichni lidé mají vátu, pittu i kaphu, přičemž jedna z nich vždy převažuje. Ajurvédy říká, že nemoc je nerovnováha mezi těmito principy. Podle ajurvédy tělo, mysl i duch spolu neoddělitelně spolupracují a udržují rovnováhu.
Žádný člověk není čistý typ váta, pitta nebo kapha, ale je jejich kombinací.

Ajurvéda se nezaměřuje na nemoc, ale snaží se celý život podporovat energeticky vyvážený stav v těle. Pokud je tok energie v těle vyrovnaný, je silný i tělesný obranný systém a my jsme odolní proti nemocem. Je třeba říci, že ajurvéda se nesnaží nahradit klasickou medicínu, někdy je pochopitelně lepší nemoc léčit léky nebo chirurgickým zákrokem, ovšem na druhé straně je mnoho případů, kdy si klasická medicína neví rady, často potírá vnější symptomy, aniž by řešila skutečné příčiny choroby.

Ajurvéda je nejstarší světová medicína, pramatka všech dnešních medicínských principů. Nejstarší literatura o ajurvédě pochází již z védského období v Indii, tedy z období mezi 1500-1000 před n.l. Ajurvéda je považována za nejstarší a nejholističtější systém péče o zdraví. Podle ajurvédy je stabilní rovnováha tří základních energetických charakteristik – dóš – základem zdraví. Podle klasické ajurvédy má každý člověk již od narození zcela specifický a vyvážený poměr tří dóš  a jejich nerovnováha způsobuje pocity nevole, bolesti, onemocnění a choroby.

Naším úkolem je tedy pomoci čistě přírodních rostlinných a velmi účinných přípravků navrátit vašemu tělu i mysli rovnováhu tím nejpříjemnějším možným způsobem. Proto jsou naše služby již 15 let vyhledávány pravidelnými klienty, kteří v nich v dnešní uspěchané době shledávají uvolnění, relaxaci a obnovu harmonie. Specializujeme se na Ajurvédskou Tibetskou kosmetiku a orientální tělové a pleťové procedůry. Používáme osvědčené exklusivní přírodní produkty Tibetské kosmetiky Tarani. Jinde v Kladně je neseženete.

Tři dóši

Váta – Vítr

Váta znamená pohyb. Všechno, co souvisí s vátou, má něco společného s pohybem, jak fyziologickým, tak psychickým. Váta reguluje krevní oběh, nervový systém, dýchání, aj. Tradiční ajurvéda nazývá všechen pohyb v těle větrem a přírodní síly jako je éter a vzduch vátu ovlivňují nejvíce a způsobují často její nerovnováhu.

Pitta – Žluč

Pitta znamená žár. Pitta je zodpovědná za všechny biochemické procesy v těle a ovlivňuje látkovou výměnu a vylučování. Nachází se v žaludku, střevech, játrech, slezině, srdci, očích a kůži. Z přírodních sil ji nejvíce ovlivňuje oheň a voda.

Kapha – Hlen

Kapha znamená stabilita a ve spojitosti s tělem je kapha ve všem, co souvisí se stabilitou – kostra, zuby, nehty apod. Vlastnosti jako starostlivost, odvaha, dobrota apod. jsou charakteristické pro kapha typy.