Levandule & Bazalka v Ajurvédské kosmetice

levandule-bazalka

Výrazný účinek na zpevnění a zjemnění struktury pleti, odstranění přetrvávajících zánětlivých procesů a jizviček po akné

Levandule v kosmetice

levanduleLevandule je vytrvalý polokeř, který roste až do výšky 50 cm. Pochází ze Středomoří, má šedozelené listy a modré nebo modro-fialovým květy. Levandule prospívá každému typu pleti, regeneruje kožní buňky, omlazuje pokožku, pomáhá při popáleninách, spáleninách od slunce, má protizánětlivé účinky. Je to hojivý prostředek na vyrážky, ekzémy, dermatitidy, lupénku. Levandulová lázeň je osvěžující, uvolňující, odbourává stres, napětí a podrážděnost.

Bazalka v kosmetice

bazalkaBazalka se pro své pozitivní léčivé, ale i vonné vlastnosti využívá velmi často i v kosmetickém průmyslu. Hojně se užívá do zubních past a žvýkaček, kdy pozitivně působí na sliznice, protizánětlivě, regeneračně, chrání před průnikem infekce a zajišťuje příjemnou vůni.

BAZALKA se v kosmetice ještě více užívá k výrobě parfémů, šampónů a mýdla. Její zevní pozitivní účinky jsou zcela zřejmé. Bazalka má kladný vliv na pokožku, působí na ni regeneračně, protizánětlivě a podporuje zvýšení odolnosti pokožky, eliminuje vrásky, projasňuje, podporuje tvorbu kolagenu, projasněte pleť, čistí pokožku a působí proti únavě.

Bazalka jako přísada v šampónu pomáhá zkrotit nezdolné vlasy, pomáhá jim regenerovat, posílit, uhlazuje je a zabraňuje jejich lámání.

Několik receptů na přípravky s levandulí a bazalkou

Levandulové obklady
2 polévkové lžíce sušených květů nebo dvojnásobné množství sušené kvetoucí natě spaříme půl litrem vody a necháme 10 minut odstát. Do odvaru namáčíme ručník nebo plátýnko, které přikládáme na ekzémy, vyrážky, kožní plísně a špatně se hojící rány.

Levandulový olej
250 g sušených květů dejte do láhve, zalijte litrem kvalitního olivového oleje, pak dobře uzavřete a dejte na teplé místo macerovat. Po 14 dnech přeceďte. Olej skladujte na tmavém, chladném místě. Používejte jako antiseptikum při hojení zanícených ran a vředů a také na ošetření popálené kůže.

Parní obličejová lázeň
Tato procedura je vhodná k čištění a zklidnění podrážděné pokožky. Připravíme si ji tak, že jednu hrst bazalky povaříme pět minut v jednom litru vody a pak přikrytí ručníkem napařujeme obličej po dobu deseti minut, nejlépe před spaním.

Levandulová koupel
5 hrstí kvetoucí levandulové natě spaříme 5 litry vody a necháme 20 minut luhovat. Pak přecedíme a vlijeme do koupele, která má teplotu nejvýše 37 stupňů. Tato koupel zbavuje stresu, ulevuje při podrážděnosti, léčí kožní plísně a omlazuje pokožku.

Vlasová voda z bazalky
Jednu hrst čerstvé natě zalijeme jedním litrem studené vody, přivedeme k varu a pět minut pod pokličkou vaříme. Odstavíme a necháme ještě patnáct minut louhovat. Nakonec odvar přecedíme a jemně vmasírujeme do vlasové pokožky, pak přikryjeme osuškou a necháme deset minut odpočívat. Pak si vlasy podle zvyku upravíme. Tento postup bychom měli pravidelně opakovat po dobu dvou měsíců. Nejenže vyživíme vlasovou pokožku, ale zároveň se zbavíme nadměrného vypadávání vlasů.

Levandulová mast
1 kg domácího sádla se 100 g včelího vosku ohřejete na vodní lázni na teplotu 80 stupňů , přidáte 250 g čerstvých levandulových květů a asi deset minut míchejte. pak odstavte a nechte stát do druhého dne. Pak rozehřejte tak,a by se mast dala přecedit přes gázu. Mast skladujte v meších kelímcích na tmavém a chladném místě.

Esenciální linie Levandule a Bazalka obsahuje:

mydlo
  • Regenerační mýdlo LEVANDULE & BAZALKA
bazalka sul
  • Regenerační sůl LEVANDULE & BAZALKA
levandule gel
  • Vitalizující mycí gel LEVANDULE & BAZALKA
bazalka emulze
  • Vitalizující emulze LEVANDULE & BAZALKA
bazalka serum
  • Regenerační sérum LEVANDULE & BAZALKA