MÁTA & ROZMARÝNA

mata-a-rozmaryna

 

Ajurvédská řada Maáta a Rozmarýna má výrazný účinek na zpevnění a zjemnění struktury pleti, odstraňuje přetrvávající zánětlivé procesy a jizvičky po akné

Máta peprná v kosmetice

mataEsenciální oleje máty mají antiseptické, antibakteriální a antifungicidní (proti kvasinkám a plísním) vlastnosti.Výluh spařených mátových listů má antispasmodické účinky, stimuluje chuť k jídlu a je efektivním lékem při léčbě nevolnosti či při samotném zvracení. Odvar přináší úlevu zejména při nadýmání, křečích v oblasti břišní nebo při zapáchající stolici. Stimuluje tok žluči a její tvorbu. Antiseptické účinky máty pomáhají léčit také záněty dutiny ústní. Díky chladivým, stimulačním a osvěžujícím účinkům máty na pleť se velice často v kosmetice používá mátový olej. Vně lze mátu aplikovat k úlevě bolestivých kloubů a při migrénách.

 

Rozmarýn lékařský v kosmetice

rozmarynTato stálezelená rostlina z čeledi hluchavkovitých roste v oblasti kolem Středozemního moře na suchých skaliskách na úrovni moře v podobě nízkých keříků. Má šedozelené listy, malé modré kvítky, krásnou vůni, ale velice silně aromatickou chuť. U nás ji lze pěstovat ve skleníku. Rozmarýn má jako stálezelená rostlina mimořádné postavení. Je symbolem lásky, manželství, smrti, ale i nepomíjivosti. Ve starověku se používal pro kultovní účely.

Rozmarýn se používá v kosmetice (např. Výroba parfémů) a pro léčebné účely. Zlepšuje krevní oběh, zvyšuje krevní tlak, má potopudné, močopudné, protizánětlivé účinky, posiluje nervovou soustavu, upravuje menstruaci. Vnitřně se smí užívat pouze v malých dávkách, ve větších dávkách je toxický. Zevně ho lze užívat ve formě silic do koupelí, vonných olejů, do aromalamp (aromaterapie) a ve formě lihu se natírá na kůži pro lepší prokrvení při bolestech svalů, revmatismu, artritidě, bolestech nervů.